MENU
Salon Bose Katowice Infolinia (32) 256-03-40
raty
przelewy24
Polecamy
Muarah MU-2 Przedwzmacniacz gramofonowy.

Muarah MU-2 Przedwzmacniacz gramofonowy.

ID produktu 5716
Kategoria Gramofony » Przedwzmacniacze
Cena za szt.
Dostępność 0 szt.
Cena: 5999 zł
oblicz rate

Muarah MU-2

 

Przedwzmacniacz lampowy, gramofonowy.

 

MU-2 to projekt, który rozpoczął naszą przygodę z lampowymi wzmacniaczami audio. Eksperymenty z tranzystorowymi układami służącymi wzmocnieniu sygnału zapisanego na płycie winylowej choć udane nie sprawiły nam dostatecznej satysfakcji. Chcieliśmy sprawdzić czy tak staroświecki element jak lampa elektronowa potrafi sprostać znacznym wymaganiom jakie musi spełnić przedwzmacniacz do gramofonu wyposażonego we wkładkę z ruchomą cewką (MC-Moving Coil). Taka wkładka generuje napięcia rzędu 0,2-0,5mV. Należy je wzmocnić ok. 1000 razy (60dB) a dodatkowo zapewnić korekcję częstotliwości zgodną z krzywą RIAA co dodatkowo sprawia, że wzmacniacz w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego musi zapewnić wzmocnienie aż 10000 razy (80dB)! Oczywiście chcemy aby dźwięk jaki dotrze do naszych uszu był wolny od zniekształceń i szumów. Dla scalonych układów tranzystorowych to nie problem ale dla lamp, które z zasady szumią, mają niewielkie wzmocnienie i wymagają wysokich napięć zasilających 200-500V wydaje się to niemożliwe.

W istocie – przedwzmacniaczy gramofonowych nie konstruuje sie na samych lampach. W MU-2 zdecydowaliśmy się na zastosowanie w stopniu wejściowym tranzystora złączowego J-FET który pracuje szeregowo z lampą 6922. Wraz z drugim stopniem już czysto lampowym (też z lampą 6922) udało się uzyskać wzmocnienie 51dB. W praktyce wystarcza to do współpracy z wkładkami MC o napięciu co najmniej 0,4mV. Oczywiście dla dowolnej wkładki z ruchomym magnesem (MM – Moving Magnet) wystarczy to w zupełności.

Rozbudowany zasilacz dający stabilizowane napięcie anodowe 250V pozwolił uzyskać brzmienie, które mile nas zaskoczyło. Układ jest wolny od przydźwięków a szumy jakie wprowadza są na poziomie dużo niższym niż szum generowany przez samą płytę winylową.

Bezpośrednie porównanie brzmienia MU-2 z urządzeniami tranzystorowymi wypadło korzystnie dla naszej konstrukcji. Oczywiście to ocena subiektywna ale MU-2 charakteryzuje się wg nas brzmieniem bardziej dynamicznym i naturalnym. Jeśli dodamy do tego całkowicie „analogowy” wygląd to satysfakcja ze słuchania czarnych krążków jest gwarantowana.

MU-2 charakteryzuje się ponadto następującymi cechami konstrukcyjnymi:

  • dwa całkowicie oddzielne tory dla kanału lewego i prawego, każdy obsługiwany przez jedną triodę co wpływa na zmniejszenie przesłuchu między kanałami
  • przełącznik czułości wejściowej dla wkładek MM i MC
  • przełącznik impedancji wejściowej dla wkładki MC
  • rezystory i kondensatory w torze fonicznym o tolerancji odpowiednio 1% i 5% co gwarantuje dokładność odwzorowania krzywej korekcyjnej RIAA
  • mikroprocesorowe sterowanie 

 

Zapytaj o lepszą cenę
Zobacz inne: